top of page
  • תמונת הסופר/תקורלי

סוגי רישיונות

רישיון חינמי או לשימוש מסחרי


כל גופן לגופו

כפי שבטח אתם יודעים, במסגרת דרישות לימודי עיצוב גרפי, תתבקשו להגיש עבודות, אשר ברובן כוללת טקסט הדורש שימוש בגופנים. רישיון לגופנים הוא תחום שכדאי להבין בו, לכל הפחות בצורה בסיסית, אם בכוונתכם לעסוק בעיצוב גרפי בעתיד. מבחינה תקציבית- לא כל גופן חינמי, אך גם לא כל גופן כרוך בתשלום, עם זאת, כדאי שתדעו שמאחר וגופן הוא יצירה מוגנת, שימוש בגופן ללא רישיון מתאים עלול לגרור תביעה משפטית, שתהיה כרוכה בתשלום לא קטן. לא שמעתם על זה? מוזמנים לקרוא כאן על זכות יוצרים וכמה שצריך להיזהר מהפרה שלהם.

כדי שתוכלו לעצב בראש שקט, עשינו לכם סדר בין סוגי הגופנים השונים:

OFL: Open Font License

מה כבר ביקשנו, רישיון חינם לגופן? הינה הוא! בסוג זה של רישיון, אתם מורשים להשתמש בגופן לכל שימוש שתבחרו באופן חופשי ואפילו לא נדרש מכם לתת קרדיט! עם זאת, מכירה והפצה של הגופן היא אסורה, וכמו כן- אסור לשחרר אותו מחדש תחת שם אחר או לטעון שזכויות היוצרים שלכם. אם חיפשתם גופן חינם לגרפיקאים- חפשו גופנים עם רישיון OFL.


רישיון דסקטופ (OTF)

זהו רישיון בתשלום, המאפשר לכם להתקין את הגופן במחשב למטרת שימוש בתוכנות הגרפיות, כשכל רישיון שימוש תקף למעצב אחד (או חברה אחת), וניתן להתקינו על מספר מחשבים שונים, בהתאם לרישיון.

עלות גופן נעה בין 170 שקלים למשקל אחד ועד חבילות גופנים בעלויות של 5000 שח ומעלה.

רישיון וובפונט (web)

רישיון זה מאפשר לכם להטמיע את הגופן באתר כטקסט חי (טקסט שאינו חלק מתמונה). יש לוודא שהרישיון יהיה רשום על שם בעל האתר. כמו כן, שימו לב שהרישיון מוגבל לדומיין אחד בלבד, בעוד מי שמעוניין יכול לבחור באפשרות רכישה של רישיון מורחב ללא הגבלת דומיינים. רישיון אפליקציה (app)

רישיון המאפשר להטמיע את הגופן באפליקציה או תוכנת מחשב. יש לוודא שהאדם החתום על הרישיון יהיה בעל האפליקציה או התוכנה, ולהתחשב בכך שכל גופן מוגבל לאפליקציה אחת ומאפשר עד 50,000 הורדות. אפליקציות מסחריות או תוכנות בהפצה רחבה יכולות לרכוש רישיון מורחב ללא הגבלת כמות הורדות.


רישיון מסוג – GUN-GPL

משמעות רישיון זה היא שכל תוכנה המגיעה איתו מחויבת להישאר משוחררת כקוד פתוח- ניתן להפיץ אותה, לשנות אותה או לפתח אותה, כל עוד החופש שלה נשמר.


מה זה אומר מבחינת גופנים? שזה מאפשר לנו שימוש מסחרי, כי בדיוק כמו שזה חינמי לתוכנות – זה חינמי גם עבורנו. כמו שהרישיון הזה, כמו כל רישיון אחר חייב להיות מצורף לגופן או לכל הפחות באתר ממנו הורדתם ומתייחס באופן ספציפי לגופן הזה.


בכל מקרה תעשו לעצמכם חוק – לעולם אל תשתמשו בגופן שמגיע ללא רישיון. אם אין רישיון בתיקיה בה ירדה הגופן חפשו באתר ממנו הורדתם, צלמו ושמרו לכם את זה בתיקיה עם הגופן הספציפי. אם באתר זה לא כתוב באופן ברור – התרחקו מהגופן.


תמונה שווה אלף אותיות קטנות!

עיצוב גרפי הוא לא רק גופנים, ובמהלך הלימודים תתבקשו להכין עבודות בשילוב תמונות. אבל גם על מאגרי התמונות אלוהי הרישיונות לא פסח, וכדי לא להסתבך עם תביעות, כדאי שתכירו את סוגי הרישיונות גם בקטגוריה הזאת:


רישיונות Creative Commons‏

תמונות עם רישיון מסוג זה זמינות לשימוש בצירוף קרדיט. ייתכן ויחולו הגבלות על אופן השימוש בתמונות או על ההקשרים המותרים לשימוש, לדוגמה, רישיון תמונה שיציין כי אסור להשתמש בתמונה למטרות מסחריות.


רישיונות מסחריים ואחרים

תמונות עם רישיונות אלה תוכלו למצוא אתרים חינמיים או אתרים מסחריים שדורשים תשלום.

- יש לכם תפיסה אסתטית שאתם רוצים לקחת כמה צעדים קדימה?

- תמיד חלמתם על מקצוע שיאפשר לכם לבטא את המעצב שבכם, מבלי לצאת מהבית?

אם יש מקצוע לוהט שלא הולך להתקרר בקרוב, זה עיצוב גרפי.


אם תבחרו להמשיך בעתיד לעיצוב מסחרי, ספרים או אתרים, תוכלו לבחור את התנאים שהכי נוחים לכם: במשרד, בחלל עבודה משותף או מהבית. כדי שתתחילו להתרגל לחופש, מכללת CSK מציעה לכם לימודי עיצוב גרפי אונליין בקלות, בנוחות ומבלי לקום מהספה.


למה דווקא CSK?

בזכות שיתוף פעולה עם האגף להכשרה מקצועית במשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, תוכלו לקבל סבסוד של עד 85% מעלות הקורס. ועוד בונוס קטן: את תיק העבודות שתציגו למעסיקים שלכם, תוכלו להתחיל לבנות תוך כדי השיעורים, עוד לפני קבלת התעודה!

328 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page