• קורלי

כן, כן, זהו הVPN - אבטחת מידע באינטרנט.

עודכן: 6 באפר׳ 2021

מאת: רונן סימיאן - כלכלה נבונה תלמידי עיצוב יקרים, האם שמעתם על VPN? נו, הכלי הזה שמסייע לאבטח את המידע שלכם באינטרנט… לא שמעתם? אז נא להכיר VPN. בכל חיבור לאינטרנט אתם משדרים את כתובת ה-IP שלכם, זה מעין שובל מידע (וקוראים לו גם metedata) שספק האינטרנט שלכם אוסף עליכם. לא מאמינים לי?  היכנסו לאתר הזה ובדקו מהו ה-IP שלכם ומה המיקום שלכם.  למתקדמים - אפשר לבדוק DNS באתר הזה. בקיצור - אני רוצה לעזור לכם לשמור על המידע שלכם מוגן, לפחות בפן הזה.  שירות VPN מספק הגנה בזמן הגלישה, ולא חושף פרטים כמו: כתובת IP, מיקום עולמי, פרטי אשראי שאתם מזינים באתרים, סיסמאות ושפת משתמש. הוא מגן על הפרטים האישיים שלכם, וכמובן גם על הכסף שלכם (על הסיסמא לבנק למשל), ואין צורך בתחזוקה כלשהי. למעשה מתבצעת הצפנה שמונעת מפולשים זרים לגשת למערכת שלכם, והיא נקראת 'רשת פרטית וירטואלית'. חוץ מזה היא קלה לתפעול - הדלקה וכיבוי בלחיצת כפתור.  החיבור המאובטח יעזור להגן על הקבצים במחשב האישי שלכם או בענן. זה יעזור לשמור על זכות היוצרים שלכם, ימנע גניבה של עיצובים שעשיתם ללקוחות, וישאיר אתכם יחסית אנונימיים ברשת.  אתם במרחב ציבורי ויש חיבור WiFi מהיר בחינם? נשמע כיף, אבל שימו לב שזוהי הזדמנות להאקרים לבצע פעולות פישינג. זה קורה בשדות תעופה או במסעדות למשל. המידע עובר לרשת האלחוטית ואפשר ליירט אותו ולהעתיק את הנתונים למחשב אחר.  לכן - לא מומלץ להזין פרטים אישיים כמו שם משתמש וסיסמא לחשבון בנק, אשראי, פרופיל אישי וכדומה כאשר אתם מחוברים לרשת WiFi ציבורית. אז אמרנו ש-VPN מאבטח ומצפין את המידע שלכם, אז מה ההבדל בינו לבין מצב 'גלישה-בסתר'? מצב גלישה-בסתר לא מסתיר את הפעילות מאתרים אלא ממשתמשים אחרים במחשב, כלומר כן אפשר לעקוב אחר הפעילות שלכם או התוכן שחיפשתם בכלי מעקב של ארגונים מסוימים, אתרים מסוימים או ספקית האינטרנט.  מצב גלישה-בסתר לא משאיר 'שאריות': ההיסטוריה לא נשמרת ואין הורדת קבצי 'עוגיות', אבל החיבור אינו מאובטח וכתובת ה-IP כן חשופה.


שימושים בשירות VPN: אין הגבלה גיאוגרפית לכל ספק VPN יש שרתים בכל העולם, ואתם יכולים לבחור בכל אחד מהם, כך שתוכלו 'להיות' באיטליה אם תרצו, ולראות את התכנים שמוגבלים לארץ הזו בלבד. למה? מכיוון שישנן מדינות שמגבילות את התכנים שלהן לארצות מסוימות (רוצים לראות את העונה הבאה של הסדרה האהובה עליכם בנטפליקס? היא כנראה כבר משודרת בארצות הברית אבל עדיין לא הגיעה לארץ). מדינות אחרות מגבילות את המידע מטעמי צנזורה, זכויות יוצרים, הסכמים בין מדינות וכדומה.  VPN עוקף את ההגבלות האלה על ידי שינוי וריטואלי של המיקום שלכם.  מניעת האטת חיבור אינטרנט לפעמים ספק האינטרנט מנסה להאט חיבור כדי להשתמש בפחות רוחב פס, כך שכשאתם רואים סרט או משחקים אונליין - יש מצב שהוא יטען את המידע בצורה איטית יותר. רשת VPN תצפין את המידע שלכם כך שספק האינטרנט לא יוכל לראות או לשלוט ברוחב הפס שלכם. הימנעות מאפליית מחירים  בהזמנת כרטיסי טיסה, מלון, והשכרת רכב, שירות VPN יוכל לעזור לכם להזמין חופשה זולה יותר בחו"ל, על ידי הסתרת כתובת ה-IP שלכם, מינוף מטבע מקומי, וללא קבלת קבצי עוגיות.  בגדול - קבצי עוגיות (cookies) הם קבצים שאתרים מעבירים למחשב שלכם, וכך בעלי האתרים יכולים לדעת שכבר ביקרתם בהם, ולשנות את המחירים בהתאם. הטריק הוא לגלוש לאתר שלהם ממדינה שבה המחירים זולים יותר, או לגלוש ממספר מדינות וכך הם לא יוכלו לשנות את המחירים על פי מספר הביקורים שלכם באתר. לאותו מוצר יכולים להיות מחירים שונים בארצות שונות. איך הם יודעים מאיזה ארץ אתם? לפי כתובת ה-IP ממנה אתם גולשים. בעזרת VPN תוכלו לשלוט בכתובת הזאת. ראשית מחקו את קבצי העוגיות שלכם (זה יגרום לאתרים שביקרתם בהם "לשכוח" שהייתם אצלם), לאחר מכן הפעילו VPN ובחרו את הארץ שתרצו ובדקו אם המחירים השתנו.

אבטחת מידע ברשתות ציבוריות כבר כתבתי את זה אבל אני מדגיש: בדרך כלל רשתות WiFi ציבוריות אינן מאובטחות כך שניתן ליירט מידע לא

מאובטח בקלות, במיוחד אם אתם נכנסים לאתרי קניות, מזינים פרטים אישיים כמו פרטי אשראי וסיסמאות, העברות כספיות וכדומה. VPN מצפין את המידע הזה כך שלא יהיה חשוף לכל האקר חובבן. תוכלו לגלוש ברוגע בכל נמל תעופה, בית קפה או מסעדה, רכבת, מלון ועוד. אבטחת מידע כללית בשיחות וידאו או אודיו (VoIP), במיוחד אם אתם נמצאים בחו"ל. תוכלו להצפין את המידע כך שלא יוכלו לצפות בו. ישנן מספר חברות שמספקות שירותי VPN והן נבדלות זו מזו בשירותים ובפרוטוקולים שלהם (הרבה ראשי תיבות באנגלית כמו: SSL, PPTP, IPSec, L2TP). אז אחרי שביררתי מה זה אומר, חיפשתי ובדקתי וגיליתי את חברת NordVPN שהייתה הכי משתלמת מבחינת האיכות והמחיר - 3 דולר לחודש. הם מתאימים לכל הפלטפורמות ומערכות ההפעלה: ווינדוס, מק, אנדרואיד, iOS, תוספים לדפדפני כרום ופיירפוקס. עבורי המחיר לגמרי שווה את השקט הנפשי כשאני יודע שהמידע האישי שלי באינטרנט מוגן. לחצו כדי להגיע ל-NordVPN שמרו על עצמכם, על המידע שלכם ועל המידע של הלקוחות שלכם.


22 צפיות0 תגובות